MEGA SONIC   Firma   Historia

Historia firmy

Spółka ”MEGA SONIC” CO. LTD Sp. z o.o. (aktualnie
MEGA SONIC S.A.) została założona w marcu 1994 roku.
Podstawową działalnością firmy w początkach jej istnienia
było świadczenie zaawansowanych usług technologicznych
oraz dostawa innowacyjnego sprzętu i rozwiązań dla przemysłu
obronnego oraz dla instytucji publicznych w Polsce.

Działalność operacyjna w pierwszych latach działalności
koncentrowała się wokół promowania systemów bezpieczeństwa
budynków inteligentnych. W 1995 roku uruchomiono sprzedaż
testerów radiotelekomunikacyjnych Wavetek oraz rozpoczęto
produkcję paneli do central telekomunikacyjnych, używanych
przez MON i Policję. Nieco później firma ”MEGA SONIC” CO. LTD
Sp. z o.o podpisała umowę na wyłączną dystrybucję testerów
radiotelekomunikacyjnych firmy Wavetek. Dostarczone w tamtym
okresie testery radiokomunikacyjne używane są do dziś przez MON.

W latach 1998-2010 Spółka sprzedawała (posiadając wyłączność na rynku polskim)
urządzenia szyfrujące szwajcarskiej firmy Crypto AG do całej administracji państwowej.
Rozwiązania w dziedzinie kryptografii produkcji firmy Crypto AG stosowane były również
w strukturach państw należących do NATO, jak i Unii Europejskiej, oraz w 130 państwach na całym świecie.

Dostawa i wdrożenia specjalistycznego sprzętu podwójnego zastosowania przez ”MEGA SONIC” CO. LTD Sp. z o.o.  była poprzedzona wdrożeniem w spółce systemu ISO 9001 (uaktualnianego audytami aż do teraz), systemu wewnętrznej kontroli WSK oraz pozyskania certyfikatów MSWiA oraz ABW na obrót urządzeniami podwójnego zastosowania.

Dodatkowo Firma  rozszerzyła działalność o dostawę szwajcarskich rozwiązań fizycznej ochrony korespondencji niejawnej z klauzulą „tajne”. Oferowany sprzęt firmy Gehrer używany jest do dziś dla obsługi bezpiecznego transportu poczty dyplomatycznej w specjalistycznych walizkach. Walizki zapewniające bezpieczeństwo danych wykorzystywane są m.in. przez Senat Rzeczpospolitej.

W 2005 roku ”MEGA SONIC” CO. LTD Sp. z o.o. zatrudnił specjalistów rynku Automatycznej Identyfikacji Danych (druk, zapis i odczyt danych, transmisje bezprzewodowe) i uruchomił dział odpowiedzialny za wdrażanie systemów wspomagających prace w przedsiębiorstwach komercyjnych. Powyższe działania w 2006 roku zaowocowały rozpoczęciem oferowania usług Automatycznej Identyfikacji Danych dla klientów B2B. W stosunkowo krótkim czasie Mega Sonic stał się jednym z głównych partnerów biznesowych i dostarczycielem specjalistycznych rozwiązań Automatycznej Identyfikacji Danych dla firm takich jak Symbol Technologies (obecnie Motorola Enterprise Mobility Business status Business Partner), Psion Technologies, LXE (EMS Technologies ostatnio nabytej przez koncern Honeywell), Datalogic, Intermec Technologies czy też Zebra Technologies.

W latach 2006-2008 ”MEGA SONIC” CO. LTD Sp. z o.o. zajmował się dostawą urządzeń kryptograficznych do MSZ (kontrakt o wartości 8 mln zł) oraz do Poczty Polskiej (kontrakt o wartości 4 mln zł). Ponadto w 2008 r. Spółka wdrożyła systemy Automatycznej Identyfikacji Danych w centrach dystrybucyjnych Poczty Polskiej o wartości 3 mln zł. W związku z dużym zainteresowaniem rozwiązań rynku Automatycznej Identyfikacji Danych, Mega Sonic postanowił wykorzystywać nie tylko technologie kodów kreskowych, ale i rozpoczął prace badawcze i rozwój technologii RFID (Radio Frequency Identification System). Systemy radiowej identyfikacji zostały przez Spółkę  wielokrotnie wdrożone w firmach komercyjnych (na potrzeby aplikacji śledzenia i kontroli dóbr wysokiej wartości, systemów bezpieczeństwa personelu, etc.).

W roku 2009 ”MEGA SONIC” CO. LTD Sp. z o.o dostarczył sprzęt drukujący oraz mobilne terminale przenośne na potrzeby centrów dystrybucji Poczty Polskiej o wartości prawie 2 milionów złotych. Przy współpracy z integratorem firmą WASKO S.A.

Spółka na przełomie 2010 i 2011 roku, wdrożyła system wspomagania danych  z wykorzystaniem dostarczanych terminali mobilnych Xplore, które mogą pracować zarówno w pojazdach jak i poza nimi, stanowiąc istotny i niezbędny element systemu, wspomagającego pracę np. jednostek ratownictwa medycznego (w chwili obecnej ponad 200 specjalistycznych pojazdów), zespołów serwisowych i in.

W 2011 roku Mega Sonic  uruchomił sprzedaż i wdrożenia rozwiązań szyfrujących szwajcarskiej firmy Adeya dla zastosowań mobilnych i w tym samym roku  wprowadził sprzedaż i wdrożenia rozwiązań dedykowanych do administracji państwowej firm Atalef/Elkat (mobilny monitoring, balon obserwacyjny, systemy komunikacji). Powołano także konsorcjum na potrzeby sprzedaży autorskiego rozwiązania NewsPoint do kontroli treści w Internecie dla Służb Specjalnych. 

W 2012 roku Emitent opracował indywidualną strategię rozwoju, której realizacja umożliwi prace badawcze oraz inwestycje w nowe technologie. W dniu 31.08.2012 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki pod firmą ”MEGA SONIC” CO. LTD Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie podjęło decyzję o przekształceniu  spółki w spółkę akcyjną działającą pod firmą: MEGA SONIC S.A.

Od 12 marca 2014 roku Spółka jest notowana na rynku NewConnect warszawskiej GPW.